Návratnost tepelného čerpadla

Výrobci kotlů nebo topidel na tradiční paliva zájemce o tepelná čerpadla většinou straší tím, že pořizovací náklady jsou velmi vysoké a že takové topení se...

Výrobci kotlů nebo topidel na tradiční paliva zájemce o tepelná čerpadla většinou straší tím, že pořizovací náklady jsou velmi vysoké a že takové topení se nevyplatí. Porovnávají však investičně nejnáročnější variantu tepelného čerpadla, což je typ země-voda. Návratnost tohoto čerpadla je sice delší, ale zase záleží na druhu, zda musíte použít hlubinné vrty nebo schováte plošný kolektor doma pod zahradu. Návratnost tepelného čerpadla typu vzduch-voda je něco jiného. Nepotřebujete žádné rozsáhlé stavební úpravy, vnější jednotku umístíte na střechu, fasádu nebo vedle domu. Dnes už jsou náklady srovnatelné se zemním plynem. Ale provozní náklady jsou u tepelného čerpadla méně než poloviční.

Tepelné čerpadlo není jen zdroj tepla, umí i chladit

Tepelné čerpadlo není jen zdroj tepla jako například kotel na plyn, ale při další úpravě může sloužit jako klimatizační jednotka. Jde o komplexní systém, který v zimě topí a ohřívá vodu, a v létě chladí. A jeho nespornými výhodami při porovnávání nákladů je, že získává většinu tepla zdarma a změna cen u paliv se ho dotkne jen minimálně. To ho staví na špičku mezi tepelnými zdroji. Návratnost tepelného čerpadla je vhodné porovnávat u novostaveb například s plynovým vytápěním. Do celkové investice u plynu patří i přivedení plynu na pozemek, vnitřní plynovod, komíny pro odvod spalin, pravidelné revize plynu. To u tepelného čerpadla odpadá. Rozdíl v investici bude malý, ale provoz u tepelného čerpadla je výrazně levnější.

Tepelné čerpadlo porovnávejte u novostaveb

V rodinném domě s ohřívaným bazénem s tepelnou ztrátou 7 kWH s podlahovým vytápěním je výkonné tepelné čerpadlo s invertorem schopné ušetřit 18 až 24 000 Kč ve srovnání s plynovým kotlem či elektrokotlem. Návratnost tepelného čerpadla je pak 2 až 4 roky. Kromě toho při využití státních dotací je investice do čerpadla opravdu výhodná. Navíc tepelné čerpadlo potřebuje jen minimální údržbu a to oceníte při jeho dlouhodobém využití.

Napište nám a my vám připravíme cenovou nabídku na míru. Zcela bez závazků.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.Partneři

logo-toshiba logo-daikin logo-lg logo-niccons logo-aspen hitachi-logo