Fotovoltaika: Převažují plusy, nebo mínusy?

Fotovoltaické elektrárny jsou v domácnostech čím dál běžnější a možná o ní uvažujete i vy. Energie, která je prakticky zdarma a bude tady k dispozici nejspíš ještě miliardy let, je prostě lákavá. Jak je to s ní doopravdy?

Fotovoltaika: Převažují plusy, nebo mínusy?

Fotovoltaické elektrárny jsou v domácnostech čím dál běžnější a možná o ní uvažujete i vy. Energie, která je prakticky zdarma a bude tady k dispozici nejspíš ještě miliardy let, je prostě lákavá. Jak je to s ní doopravdy?

Fotovoltaické panely pohlcují sluneční energii a pomocí tzv. fotovoltaického jevu ji přeměňují na stejnosměrný proud. Invertor pak tento stejnosměrný proud přemění na střídavý, kterým můžete napájet elektrické spotřebiče v domácnosti. Stejně tak je možné fotovoltaiku napojit na ohřev vody.

Jaké jsou výhody fotovoltaické elektrárny?

Především cena energie. Spolu se zvyšujícími se cenami energií nyní dává instalace fotovoltaické elektrárny ještě větší smysl než v minulosti. Prvotní investice se sice může zdát vysoká, ale lze využít dotaci z programu Nová zelená úsporám, která ji významně sníží. S vyřízením dotace vám pomůže firma, jež fotovoltaiku instaluje, takže se nemusíte bát, že byste ji nedokázali získat. Vzhledem k návratnosti pořizovací náklady tedy nejsou tak vysoké a pak už si jen užíváte levné elektřiny.

Dalším plusem je, že fotovoltaika vyrábí zelenou elektřinu. Vůbec vás tedy nemusí trápit nová nařízení EU a snaha vyrábět energie ekologičtějším způsobem. Proti fotovoltaickým elektrárnám nikdo nic namítat nebude. A také vás může hřát u srdce dobrý pocit, že se k přírodě chováte šetrně.

Za výhodu lze považovat i dlouhou životnost solárních panelů. Když si je letos pořídíte, máte vystaráno třeba i na 50 let. Výrobci obvykle garantují 15-20 let s danou účinností, pak panely fungují s účinností o něco nižší, ale stále dodávají dostatek energie.

Co vnímáme jako nevýhodu?

Za nevýhodu lze považovat nestálé sluneční záření. Rozhodně není pravdou, že v zimě byste byli zcela bez energie, jak se mnozí lidé domnívají. I v zimě přece svítí sluníčko. V českých podmínkách však zažíváme období, kdy je obloha déle zatažená. Obecně se uvádí, že nejlepší podmínky pro fotovoltaiku na našem území jsou na jižní Moravě, nejhorší naopak na západě a severu Čech. Instalovat ji však lze kdekoliv. Hodně udělá také správný sklon panelů.

Kolik energie dokážete ze slunečního záření získat, záleží na kvalitě fotovoltaických článků a také na tom, jak jsou panely nainstalovány. Je třeba je umístit na správnou světovou stranu a s vhodným náklonem. Pokud vhodný náklon a orientaci neumožňuje střecha, dají se instalovat rovněž na trávník na podpěrný stojan jako u klasických fotovoltaických elektráren na polích.

Konečný verdikt? Vyplatí se!

Investice do fotovoltaiky se vyplatí bez ohledu na to, kolik elektřiny spotřebujete. Když si ji dokážete vyrábět sami, významně snížíte účty za energie. V českých podmínkách je velmi obtížné přejít na ostrovní systém, tedy fungovat zcela autonomně, avšak značnou spotřebu energie fotovoltaikou pokrýt dokážete.

Napište nám a my vám připravíme cenovou nabídku na míru. Zcela bez závazků.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.



Partneři

logo-toshiba logo-daikin logo-lg logo-niccons logo-aspen hitachi-logo