Tepelná čerpadla vzduch/voda

Tepelná čerpadla vzduch/voda jsou efektivním řešením pro vytápění domů a bytů. Tyto systémy využívají teplo z vnějšího vzduchu a transformují ho na vytápění a ohřev vody. Díky tomu můžete značně ušetřit na nákladech za energie. Oproti jiným čerpadlům má však systém vzduch/voda výrazně nižší náklady, protože nepotřebuje hloubit vrty či instalovat potrubí pro získávání tepla z podzemní vody. V zimním období systém domácnost vytápí, zatím co v letních měsících domov ochladí.

Mám zájem

Tepelná čerpadla dle výrobce

Společnost M-klima montuje technologie špičkové kvality od značek Daikin a Toshiba. Máme širokou nabídku tepelných čerpadel vzduch/voda a nabízíme odborné poradenství pro váš správný výběr. U nás si můžete vybrat tepelná čerpadla těchto značek:

Přeměňuje energii z vnějšího prostředí na zdroj tepla pro domácnost. Jeho princip fungování můžeme stručně popsat takto:

 • Výparník, nachází se venku a přijímá energii z okolního vzduchu. Chladivo se ohřeje a začne se vypařovat.
 • Kompresor, vzniklá pára chladiva je stlačena, tím se zvýší teplota chladiva.
 • Výměník, horký plyn vystupuje do výměníku. Zde předává tepelnou energii do topné soustavy. Chladivo se ochladí a změní se zpět na kapalnou formu.
 • Expanzní ventil, chladivo je vedeno k expanznímu ventilu, kde se sníží tlak. Tím dojde k dalšímu poklesu teploty chladiva. Chladivo může opět přejít do výparníku, kde odebírá tepelnou energii vzduchu.

Jistota funkčnosti tepelného čerpadla závisí na správném výkonu, který je přizpůsoben tepelným ztrátám rodinného domu. Pokud je výkon špatně zvolen, může se stát, že při nulové teplotě venku bude nutné spustit dodatečný zdroj energie, obvykle elektrokotel. To by výrazně zvýšilo provozní náklady.

Teplota vnějšího vzduchu je dalším faktorem, který ovlivňuje provoz tepelného čerpadla vzduch/voda. Čím nižší je teplota venku, tím náročnější je pro tepelné čerpadlo vytápět. V chladnějším klimatu může účinnost tepelného čerpadla klesnout.

Zařízení pro tepelné čerpadlo vzduch/voda se umístí na fasádu nebo střechu, takže nejsou nutné žádné velké stavební úpravy. Mezi klíčové body patří:

 • Venkovní jednotka by měla být co nejblíže technické místnosti. To snižuje tepelné a tlakové ztráty na potrubí, což znamená vyšší výkon a nižší spotřebu energie. Tím pádem je také menší zátěž na kompresor a prodloužená životnost čerpadla.
 • Je také důležité zvážit umístění jednotky s ohledem na sousedy. Venkovní jednotka by neměla být umístěna příliš blízko sousedního pozemku, aby neobtěžovala svým provozem.
 • Při instalaci tepelného čerpadla vzduch/voda je nutné spolupracovat s odborníky a dodržovat pokyny výrobce pro optimální výkon a dlouhou životnost zařízení.
 • Snadná instalace a minimální nutnost stavebních úprav: Oproti jiným systémům, jako jsou tepelná čerpadla země/voda nebo voda/voda, není potřeba hlubokých zemních prací. Tepelná čerpadla vzduch/voda lze nainstalovat téměř na jakoukoliv stavbu.
 • Možnost vytápění i chlazení prostoru: Tepelná čerpadla vzduch/voda nejen vytápí, ale také chladí interiér. To je výhodné zejména v období letních veder.
 • Nízké provozní náklady ve srovnání s tradičními topnými systémy
 • Ekologický provoz
 • Energeticky efektivní řešení

Obecně jsou tepelná čerpadla považována za velmi úsporný způsob vytápění. Přibližme si některé informace o spotřebě tepelného čerpadla:

 • Spotřeba elektrické energie: Tepelné čerpadlo získává až 75 % energie z okolního prostředí, za kterou nepotřebujete platit. Zbývajících asi 25 % elektřiny se spotřebuje na přesun a přeměnu energie na teplo.
 • Úspora oproti elektřině a plynu: uvádí se, že úspora tepelného čerpadla oproti vytápění elektřinou či plynem činí asi 40 až 60 % energie.
 • Spotřeba závisí na teplotě venku, velikosti a izolaci budovy, dále na výkonu čerpadla.

  Přesnou spotřebu vašeho tepelného čerpadla vám spočítá odborník.

Napište nám a my vám připravíme cenovou nabídku na míru. Zcela bez závazků.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.Partneři

logo-toshiba logo-daikin logo-lg logo-niccons logo-aspen hitachi-logo