Je tepelné čerpadlo vhodné i pro váš dům?

Tepelná čerpadla jsou hitem posledních let. Jedná se o moderní typ vytápění, který láká zejména nízkou spotřebou energie. Vytápíte tedy levně. Je ale vhodné pro každý dům? Ne tak docela.

Je tepelné čerpadlo vhodné i pro váš dům?

Tepelná čerpadla jsou hitem posledních let. Jedná se o moderní typ vytápění, který láká zejména nízkou spotřebou energie. Vytápíte tedy levně. Je ale vhodné pro každý dům? Ne tak docela.

Tepelná čerpadla odebírají energii ze vzduchu, země či vody a přenáší ji do vašeho obytného prostoru. Pro konkrétní nemovitost je samozřejmě nutné zvážit, jaká varianta je nejlepší. Měli byste však myslet i na některé další věci.

Máte zateplený dům?

Jestliže není dům zateplený, tepelné čerpadlo nepřinese takovou úsporu, jakou byste čekali. Pořizovací cena čerpadla není zrovna nízká, a pokud ho instalujete do nezatepleného domu, investovaná částka se nevrátí zrovna rychle. Popřemýšlejte, zda není lepší nákup tepelného čerpadla odložit a prvně dům zateplit. Už tím dosáhnete úspor.

Nebudete rušit sousedy?

Hlučnost a vibrace jsou u tepelných čerpadel odebírajících energii ze vzduchu bohužel normální. Mohou za to kompresor či ventilátor. Hlučnost venkovních jednotek se pohybuje kolem 41 dB, což není víc než u myčky nádobí. České hygienické předpisy vyžadují, aby čerpadlo ve dne nepřekračovalo 50 dB, v noci 40 dB. Obvykle s tím není problém, avšak v horších podmínkách (např. v třeskutých mrazech) může být hlučnost vyšší. Ne každý soused je tolerantní.

Hlučnost lze snížit už při výběru tepelného čerpadla. Je to jeden ze základních parametrů, které byste měli studovat, levná čerpadla mívají horší hlukové vlastnosti. Dále je nutné správné umístění čerpadla, to byste vždy měli nechat na odbornících. Musí se umístit aspoň 30 cm od objektu a před ventilátorem by měl být prostor aspoň 3 metry, pak zvuk nebude rezonovat. Také myslete na to, že venkovní jednotka namrzá a bude z ní odkapávat voda z tající námrazy.

Tepelné čerpadlo je slyšet i uvnitř

Počítejte s hlukem, větším ve chvílích, kdy čerpadlo pracuje na vyšší výkon. Není tedy úplně ideální dát si čerpadlo do zdi, která sousedí s ložnicí. Tiché vrčení, jež se podobá provozu lednice, by vám mohlo vadit.

Máte novostavbu?

Ačkoliv do novostaveb s řádným zateplením jsou tepelná čerpadla doporučována více než do starších domů, i u nové stavby mohou nastat problémy. A to dokonce i tehdy, když je čerpadlo správně dimenzované. Jestliže se dům staví mokrou technologií, během prvního roku vysychá, vypařování vody spotřebovává spoustu energie. Pokud navíc dům není dokončený, vliv má i venkovní vzduch pronikající pod dveřmi kvůli chybějícím prahům či otevřenými krbovými sopouchy.

Všem těmto problémům se lze vyvarovat výběrem vhodné firmy, jež tepelné čerpadlo realizuje. Odborníci dobře vědí, na co si dát pozor. Zhodnotí vaši situaci a pomohou s vyřízením dotací. Bližší nabídku tepelných čerpadel a informace k dotacím najdete zde.

Napište nám a my vám připravíme cenovou nabídku na míru. Zcela bez závazků.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.Partneři

logo-toshiba logo-daikin logo-lg logo-niccons logo-aspen hitachi-logo