Jaro jako ideální období na servis klimatizace

Jaro jako ideální období na servis klimatizace

Proč je nutné klimatizaci pravidelně servisovat

Klimatizace je technické zařízení jako každé jiné a bez pravidelné odborné údržby se jednoduše neobejde. Slovo odborné je nutné zdůraznit, laik by do klimatizace zasahovat neměl. Jedná se o poměrně složitý systém.

Přestože jej mnozí majitelé podceňují, pravidelný servis předchází potenciálním problémům a udržuje klimatizaci úspěšně v chodu. Zanedbáváním servisu bychom mohli přispět nejen k závadám, ale k celkovému snížení její životnosti. K tomu často dochází vlivem poškození kompresoruTo hrozí, jestliže vznikne tlak v klimatizačním okruhu a dojde k přílišnému zatížení.

Ideálním obdobím, kdy začít o servisu klimatizace uvažovat, je právě jaro. Je to primárně z toho důvodu, že během zimy ji obvykle nemáme důvod využívat, před nastávající letní sezónou je tak na místě dát do pořádku případné nedostatky.

Které problémy může klimatizace signalizovat

Poměrně spolehlivě poznáme, že klimatizace má nejvyšší čas na servis i podle toho, že rapidně zvyšuje příkon, a naopak klesá její výkonnost.

Jeden z projevů, které i samotného majitele může upozornit na to, že něco není zcela v pořádku, je typický zápach. Ten způsobují především bakterie a další nečistoty, které mohou být v klimatizaci přítomny.

Pokud je klimatizace nadměrně hlučná, což platí pro venkovní i vnitřní jednotku, způsobilo to uvolnění některé z rotačních částí. Pak je nutné volat servis neprodleně. Podobně akutní je určitě i případ, kdy vám klimatizace „vyhazuje“ elektrický jistič. Zásah odborníka je nezbytný.

Jaké servisní úkony se na klimatizaci provádějí

Problémy pramení velmi často z absence chladiva, které se musí doplnit. Typickým servisním úkonem, který odborná firma rovněž provede, je čištění vzduchových filtrů. Ty bývají zaneseny prachem a dalšími mechanickými nečistotami.

Filtry se případně vymění, jestliže je to nezbytné. Dále servis zkontroluje zejména elektroinstalaca kompresor. Rovněž je nutné podrobit kontrole čerpadla a rozvody. Do servisní prohlídky patří rozhodně i revize venkovní jednotky. V rámci servisu se rovněž provádí dezinfekce klimatizace kontrola a čištění odtoku kondenzátu. Součástí je taktéž celková prohlídka vizuální. Zařízení se otestuje, zda skutečně chladí tak, jak je žádoucí (měřením teploty).

Jak často se provádí servis klimatizace

Frekvence servisu je individuální. Nutno je zohlednit podmínky, za kterých klimatizace je v provozu. Dále také musí majitel dbát na doporučení stanovená přímo výrobcem.

Obecně se většinou uvádí minimální frekvence čištění klimatizace 1x do roka. Pokud se klimatizace využívá i v zimě, protože se s ní rovněž topí, frekvenci čištění je nutno určitě zvýšit na 2x za rok.

Napište nám a my vám připravíme cenovou nabídku na míru. Zcela bez závazků.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.Partneři

logo-toshiba logo-daikin logo-lg logo-niccons logo-aspen hitachi-logo