Princip tepelného čerpadla

Zní to dost neuvěřitelně. K topení nepotřebujete spalovat uhlí, dřevo, olej nebo plyn. Ani nemusíte spotřebovat spoustu elektrické energie. Stačí jen využít teplo ze země, vzduchu či vody. V těchto médiích je ukryto hodně energie, kterou pomocí moderní technologie můžete přeměnit na teplo, jímž budete vyhřívat místnosti či ohřívat vodu. To umožňují tepelná čerpadla. Kdyby státy chtěly být nezávislé na zdrojích uhlí či plynu, „přikázaly“ by používat k topení jedině tepelné čerpadlo. Ale tak daleko nejsme. Vláda tento úsporný a ekologický způsob topení alespoň finančně podporuje. Dotace na tepelné čerpadlo jsou skutečně výhodné.

Teplo v okolí je zdarma, tak proč ho nevyužít?

Princip tepelného čerpadla tkví v tom, že v uzavřeném sytému koluje látka s nízkým bodem varu, která se pomocí změn tlaku mění na plyn a zpátky na kapalinu. V plynném stavu snadno odebírá teplo z okolí a při stlačení se výrazně ohřeje a předá teplo otopnému systému, většinou vodě. Teplo v okolí je zdarma a spotřeba energie na fungování technologie, tedy na kompresi a pohon přídavného čerpadla, je velmi nízká. Výsledkem je, že tepelné čerpadlo nám umožní, abychom získali velmi levně energii k topení či ohřevu vody. A kolik tepelné čerpadlo ušetří? Provozní náklady na vytápění domu jsou u tepelného čerpadla přibližně o 45 až 55 procent nižší než u plynu.

Tepelné čerpadlo – kompresor, výměník, kondenzátor

Tepelné čerpadlo se skládá z kompresoru, výparníku, kondenzátoru a expanzního ventilu. Vše je v uzavřeném sytému. Látka neboli médium, která zprostředkovává výměnu tepla, má nízký bod varu. Proudí v trubkách, které procházejí zemí, vodou nebo vzduchem. Kompresor umožní odčerpávat ohřáté médium v plynném stavu z výparníku, při stlačení se zvýší jeho teplota a v tomto stavu odevzdává tepelnou energii. Zároveň se ochlazuje a kondenzuje na kapalinu. Při průchodu expanzním ventilem se snižuje tlak, působením tepla z okolí se kapalina mění na plyn a je připravena znovu na stlačení a předání tepla. Obrácený systém funguje jako klimatizace.

Napište nám a my vám připravíme cenovou nabídku na míru. Zcela bez závazků.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.Partneři

logo-toshiba logo-daikin logo-lg logo-niccons logo-aspen hitachi-logo