Kdy se vyplatí tepelné čerpadlo?

Kdy se vyplatí tepelné čerpadlo?

Tepelná čerpadla se v poslední době těší stále větší oblíbě a není čemu se divit. Ceny energií tvoří stále větší a větší část rodinného rozpočtu a právě proto je úspora ve formě tepelných čerpadel vítaná.

Princip tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla fungují na jednoduchém principu. Čerpají teplo z vnějšího zdroje, ať už ze vzduchu, vody nebo země a posouvají je do interiéru.

Hlavní výhody tepelných čerpadel:

  • Vysoká úspora
  • Ekologická nezávadnost
  • Bezobslužnost
  • Skladnost

Druhy tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla dělíme podle toho odkud získávají teplo a kam ho přesouvají. Nejčastěji využívaná jsou tato tepelná čerpadla:

  • Země/voda – teplo se země získáváme plošným kolektorem nebo hlubinným vrtem.
  • Vzduch/voda – v tomto případě čerpadlo zpracovává venkovní teplo.
  • Voda/voda – hlavním předpokladem je mít za domem potok, řeku nebo rybník, s ne úplně mrazivou vodou.
  • Vzduch/vzduch – tento typ může v létě fungovat i jako klimatizace.

Kdy se vyplatí tepelné čerpadlo?

Tepelná čerpadla jsou vhodná především do dobře izolovaných novostaveb nebo do domů po kompletní rekonstrukci. Důvod je prostý, tepelná izolace zabraňuje úniku tepla a tím snižuje nutný výkon tepelného čerpadla. Pokud si chcete pořídit tepelné čerpadlo do starších domů bez tepelné izolace, je odborníky doporučováno nejprve dům zateplit.

Teď už k samotné úspoře vašeho rodinného rozpočtu. Tepelná čerpadla garantují 75% úsporu. V praxi to znamená, že pokud jsou roční energetické výdaje domácnosti 50 000Kč, s tepelným čerpadlem se sníží na 12 500Kč a vaše roční úspora je 37 500Kč. Ano, nesmíme zapomenout na to, že pořizovací náklady tepelných čerpadel nejsou úplně nízké. Pokud budeme počítat s pořizovací cenou 200 000Kč, finanční návratnost je cca 6 let, protože něco bude také stát údržba a servisní práce. Optimální finanční návratnost je 6-8 let. Z tohoto důvodu jsou tepelná čerpadla naprosto nevhodná do pasivních či nízkoenergetických staveb, návratnost se v tomto případě vyšplhá až na 15 let.

Napište nám a my vám připravíme cenovou nabídku na míru. Zcela bez závazků.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.Partneři

logo-toshiba logo-daikin logo-lg logo-niccons logo-aspen hitachi-logo