Topení klimatizací: Vše, co potřebujete vědět před pořízením klimatizace s topením

Klimatizace s topením může znít lákavě, má ale několik nedostatků. Přečtěte si všechny pro a proti a zjistěte, kolik vás topení klimatizací v zimě bude stát.

Topení klimatizací: Vše, co potřebujete vědět před pořízením klimatizace s topením

Výhody a nevýhody topení klimatizací: Co byste měli vědět, než si klimatizaci pořídíte.

Topení klimatizací může znít poměrně lákavě, má ale i několik nedostatků. Uvažujete, že si klimatizaci s topením pořídíte? Nejdřív si přečtěte, jaké má výhody a nevýhody, a zjistěte, kolik vás to přes zimní sezonu bude stát.

Jak topení klimatizací funguje?

Dnešní klimatizace využívají ke chlazení tepelné čerpadlo, které je šetrnější, účinnější a energeticky méně náročné. Kromě ochlazování vzduchu v létě tak klimatizace dokáže i jeho ohřátí během zimy. V našich mírných podmínkách, kde teploty během zimy klesají maximálně k 20 stupňům pod nulou, zvládne standardní model vytopit interiér bez potíží.

Jaké jsou tedy výhody a nevýhody vytápění klimatizací?

Klimatizace s topením uspoří elektrickou energii

Spotřeba elektrické energie se týká pouze pohánění samotné klimatizace, nedochází k topení elektřinou. Celý systém pracuje na principu tepelného čerpadla  vzduch-vzduch. Jde tedy o šetrný a ekologický způsob vytápění a jeho cenu si můžete snadno spočítat pomocí svého tarifu u poskytovatele a spotřebou energie vašeho modelu klimatizace.

Klimatizace s topením průměrně zajišťuje při stejné spotřebě energie zhruba třikrát více topného výkonu než běžné elektrické topení, oproti přímotopu jsou náklady dokonce o 70 % nižší. Přečtěte si podrobnější rozbor, kolik tepelné čerpadlo ušetří.

Záleží samozřejmě na konkrétním modelu klimatizace. Vybírejte si mezi takovými modely, které splňují alespoň A++. Dalšími důležitými kritérii by měl být výkon a hlučnost, aby vás klimatizace svým provozem neobtěžovala.

Klimatizace vytápí rychleji než topení

Při vytápění klimatizací nepotřebujete čekat na zahřátí nebo nastartování topného systému – jednotka začne ohřívat vzduch hned po zapnutí. Tady se ještě hodí dodat další nepřehlédnutelnou výhodu, kterou je dálkové ovládání a u spousty modelů také možnost zapnutí na časovač.

Proudění vzduchu snižuje komfort

A to uživatelský i tepelný. Proudění vzduchu z klimatizace vám může dlouhodobě vadit, obzvlášť pokud proudí přesně do míst, kde se často a pravidelně pohybujete. Navíc je potřeba myslet na to, že pokud nemáte klimatizaci napojenou na přívod čerstvého venkovního vzduchu, měli byste pravidelně větrat, stejně jako při jiných způsobech vytápění.

Druhým problémem je, že při topení klimatizací není rozložení teplého vzduchu rovnoměrné. Vlivem proudění se teplý vzduch usazuje u stropu a chladný vzduch se drží při zemi. Proto je potřeba vytápět mnohem více, než je obvyklé u běžných způsobů.

Nezapomeňte na častější údržbu

Klimatizace dokáže čistit vzduch v místnosti. Nebo do něj rozšířit bakterie a prach – záleží na tom, jak často čistíte filtry, které zachytávají prachové částice a bakterie. Čištění vzduchu ocení především alergici nebo lidé s dýchacími potížemi. Klimatizace navíc vypouští ven sušší vzduch, takže pomáhá při boji s plísněmi.

I když jde o rutinní a jednoduchou záležitost, údržbu klimatizace je potřeba provádět častěji než u dalších způsobů vytápění. V případě každodenního topení doporučujeme čistit filtry alespoň jednou měsíčně, venkovní jednotku (pokud ji máte) čistěte ideálně dvakrát ročně.

Nástěnná vs. mobilní klimatizace na vytápění

Výhody i nevýhody klimatizace s topením se odvíjí také od toho, jaký typ doma máte – mobilní, nebo nástěnný. Je důležité si rozdíly připomenout, protože vám pomohou při výběru klimatizaceMobilní, nebo také přenosná, klimatizace nevyžaduje žádné stavební úpravy, jen je potřeba vyřešit odvod vzduchu. Nejčastěji se využívá okno nebo díra ve zdi (tam už se stavebním úpravám nevyhnete). Tento typ je ideální do menších interiérů a místností.

Druhým typem je nástěnná klimatizace, která má většinou podobu vnitřní a vnější jednotky. Výhodou oproti mobilní klimatizaci je bezesporu nižší hlučnost. Tento systém, který může existovat i ve variantě několika vnitřních jednotek, se často volí jako řešení pro celý dům.

Tento druh klimatizace je také finančně náročnější, ale můžete si požádat o dotaci, což značně sníží pořizovací náklady.

Praktické tipy pro maximální komfort a úspory

  • Správné nastavení teploty: Udržujte teplotu v místnosti na příjemné úrovni, aby nedošlo k přílišnému rozdílu mezi venkovní a vnitřní teplotou. Doporučuje se o 5-7 stupňů nižší teplota v domácnosti, než je venku.
  • Vhodný model klimatizace: Pro vytápění je nejlepší použít klimatizaci s funkcí tepelného čerpadla. Takové druhy dodávají značky Daikin a Toshiba.
  • Izolace místnosti: Zajistěte, aby byla místnost dobře izolovaná. Pomůže to lépe udržet teplo uvnitř a tím snížit náklady na vytápění.
  • Využití časovače: Mnoho moderních klimatizací je vybaveno funkcí časovače, kterou můžete nastavit tak, aby se klimatizace zapnula nebo vypnula v určitých časech. Což pomáhá zajistit vytopení místnosti, kdy potřebujete. Díky tomu lze ušetřit na energii.
  • Optimalizace proudění vzduchu: Zajistěte, že nic neblokuje proudění vzduchu z klimatizace. Nevhodně umístěný nábytek, závěs apod. mohou blokovat proudění vzduchu z klimatizace a tím mohou snížit jejich účinnost.

Závěr: Vyplatí se klimatizace s topením?

Podle popsaných výhod a nevýhod můžete sami zhodnotit, jestli je vytápění klimatizací ideální právě pro vás. Pokud chcete naše doporučení, jako ideální volbu vidíme používat klimatizaci jako rychlý zdroj doplňkového tepla a vytěžit tak co nejvíce z jejích výhod. Prohlédněte si naši širokou nabídku klimatizací a vyberte si tu svou. Pokud vás zajímají o topení klimatizací zkušenosti, které jsme získali za desítky let fungování naší společnosti, neváhejte nás kontaktovat.

 

Napište nám a my vám připravíme cenovou nabídku na míru. Zcela bez závazků.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.



Partneři

logo-toshiba logo-daikin logo-lg logo-niccons logo-aspen hitachi-logo