Náklady a zisky z tepelných čerpadel přehledně

Přemýšleli jste někdy, kolik peněz ročně zaplatíte za vytápění domu a ohřev teplé vody? V některých domácnostech tyto náklady tvoří až třetinu vydělaných peněz.

Náklady a zisky z tepelných čerpadel přehledně

Přemýšleli jste někdy, kolik peněz ročně zaplatíte za vytápění domu a ohřev teplé vody? V některých domácnostech tyto náklady tvoří až třetinu vydělaných peněz. Existuje přitom způsob, jak peníze na ohřev ušetřit. Využití tepelných čerpadel snižuje výdaje až o 70 % oproti jiným otopným systémům. S jakými počátečními i provozními náklady je třeba v praxi počítat? To jsme pro vás přehledně sepsali v tomto článku.

Jak se vyplatí tepelná čerpadla vs. jiné otopné systémy?

Přesná kalkulace poměru nákladů a zisků se v praxi individuálně liší. Jinak výhodná bude například investice do čerpadel u starého rodinného domu a jinak u malé novostavby. Zásadním faktorem, jenž ovlivňuje návratnost investice, je typ stávajícího vytápění. Jak si stojí čerpadla vůči plynu a elektřině?

Tepelná čerpadla vs. vytápění plynovým kotlem

Ve srovnání s plynovým kotlem je čerpadlo výrazně výhodnější. Oproti stávajícímu plynovému kotli může ušetřit až 20 000 Kč v nákladech na vytápění a na přípravu teplé vody. Po instalaci čerpadla je navíc možné získat výhodnější tarif elektrické energie, díky čemuž ušetříte další náklady.

Tepelná čerpadla vs. vytápění elektřinou

Ještě více se však vyplatí čerpadla v poměru vůči elektrokotli či elektrickým přímotopům. V tomto případě může čerpadlo ušetřit až 40 000 Kč ročně. Návratnost takového čerpadla je v některých případech méně než 5 let. Tip: Přečtěte si náš článek o tom kolik tepelné čerpadlo ušetří?

Jaké jsou pořizovací náklady tepelných čerpadel?

Přesné ceny samotných čerpadel jsou veřejně dostupné v našem ceníku čerpadel. Rozpětí je poměrně velké v závislosti na druhu a kvalitě pořizovaného čerpadla. Za čerpadlo můžete zaplatit 25 až 350 000 Kč.  Nejlevnějším typem čerpadla je pravděpodobně čerpadlo fungující na principu vzduch-vzduch, které lze sehnat od 25 do 40 000 Kč. Každý typ čerpadla se však hodí do jiného prostředí a při jeho výběru je vždy důležitější sledovat, nakolik parametry čerpadla odpovídají technickým požadavkům prostředí, spíše než jeho cenu. Správně vybrané čerpadlo má delší životnost a jeho provozní náklady jsou nižší.  Ačkoliv jsou pořizovací ceny čerpadla vysoké, zejména díky ekologickým benefitům se na čerpadla vztahují státní dotace, které dosahují až 127 000 Kč.  V případě využití dotace se tak pořizovací cena čerpadel výrazně neliší např. od plynového kotle, který se pohybuje okolo 18 000 Kč.

Jaká je životnost tepelného čerpadla?

Tepelná čerpadla vám vydrží opravdu dlouho – při správné údržbě až 20 let. Při průměrné návratnosti 5 až 6 let vám tak většinu svého života čerpadlo bude přímo vydělávat. Životnost čerpadla je závislá zejména na kvalitě jeho klíčové součástky – kompresoru. Podle dodavatelů by při správné údržbě měl kompresor vydržet nejméně 15 let, v praxi však vydrží až 30. Pokud dojde k jeho poškození, je možné provést generální opravu zařízení a čerpadlo tak využívat ještě o něco déle.

Provozní náklady tepelných čerpadel

Při výpočtu nákladů a zisků tepelných čerpadel je důležité brát v potaz i další faktory, než je jen pořizovací cena. Jaké to jsou?

  • Výdaje za elektřinu: výdaje za elektřinu představují asi nejvyšší položku v oblasti provozních nákladů. Spotřeba elektřiny však přímo závislí na kvalitě čerpadla a jeho topném faktoru. Pokud zvolíte vhodný typ, můžete výdaje výrazně snížit. Díky instalaci čerpadla navíc získáte nárok na levnější elektřinu (tzv. tarif D57d), se kterým za elektřinu ušetříte ještě víc.
  • Sekundární zdroj tepla: čerpadlo je vhodné doplnit o sekundární zdroj tepla. Zde však opět platí, že pakliže vyberete vhodné čerpadlo pro dané prostředí, náklady za sekundární zdroj tepla budou minimální. V praxi jej totiž téměř nebudete potřebovat.
  • Údržba a pozáruční servis: v M-klima se vám o čerpadlo v dohodnuté době postaráme zdarma. U nákladů mimo záruční servis se pak ceny pohybují v podobných hodnotách jako např. u plynového kotle.
  • Roční revize chladícího okruhu: u některých typů otopných zařízení je nutné platit každý rok poplatek za revizi chladícího okruhu. Tomuto výdaji se lze však vyhnout, pokud zvolíte kvalitní čerpadlo, které má podlimitní složku chladiva a revizi tak nepotřebuje.
  • Poplatek za hlavní jistič: poplatek za jistič se pohybuje v řádu desítek až stovek korun měsíčně a liší se dle vybraného čerpadla. Levnější jednofázová čerpadla potřebují obvykle větší jističe.

A jak to tedy je v praxi?

Kolik vám čerpadlo ušetří oproti stávajícímu systému sice nelze univerzálně určit, jeho výhody však můžeme nahlédnout na porovnání průměrných cen tepla mezi odlišnými zdroji.

  • tepelné čerpadlo – cena tepla 300 až 500 Kč/GJ
  • elektrokotel – cena tepla 700 Kč/GJ
  • plynový kotel – cena tepla 580 Kč/GJ
  • teplovod – cena tepla 500 až 900 Kč/GJ

Pokud chcete přesný výpočet, neváhejte a obraťte se na nás. Poskytneme vám kalkulaci, rozebereme s vámi výhody a nevýhody investice a vybereme čerpadlo, které se pro váš objekt nejvíce vyplatí.

Napište nám a my vám připravíme cenovou nabídku na míru. Zcela bez závazků.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.



Partneři

logo-toshiba logo-daikin logo-lg logo-niccons logo-aspen hitachi-logo