Přehledně: Výhody a nevýhody čerpadel získávajících teplo ze země, vzduchu a vody

Přehledně: Výhody a nevýhody čerpadel získávajících teplo ze země, vzduchu a vody

Tepelná čerpadla představují inovativní zdroj tepelné energie. Na rozdíl od jiných topných zařízení využívají již existující energii z okolního prostředí: země, vzduchu a vody. Tu následně transformují a předávají otopné soustavě. Představují tak velice udržitelné řešení.
Stejně jako všechna ostatní tepelná zařízení však mají své výhody i nevýhody.

Výhoda čerpadel: Levnější provoz

Náklady na provoz tepelných čerpadel jsou jednou z jejich nejzásadnějších výhod. Podle výzkumu firmy E.ON tepelná čerpadla oproti konvenčním zdrojům tepla, jako je plyn nebo elektřina, ušetří více jak polovinu nákladů na vytápění. Při částkách, které člověk ročně za vytápění dá, tak můžeme hovořit až o desítkách tisíc korun.
Provozní cena se zároveň liší v závislosti na vybraném čerpadle. Správně zvolené čerpadlo tak zpravidla zajistí optimální využití okolních zdrojů a provozní výdaje na ohřev jsou tak minimální.
A co to znamená v praxi? U běžného čerpadla jeho pořizovací cenu díky levnějšímu provozu splatíte do zhruba čtyř let od koupě. Během patnácti let si tak za ušetřené finance můžete koupit cokoliv. Třeba nové auto.
Tip: Koukněte se, jaká je návratnost tepelného čerpadla, a kolik díky čerpadlu ušetříte.

Nevýhoda čerpadel: Vyšší pořizovací náklady

Ceny čerpadel se pohybují mezi 25 až 250 tisíci korun, což jako jednorázová investice není málo. Stále však platí, že na většinu tepelných čerpadel můžete čerpat státní dotaci, která pokryje až 75 % veškerých pořizovacích nákladů. Při takto vysokých částkách je splatnost čerpadla opravdu krátká a jedná se tak o investici, která se velmi rychle vrátí.
Tip: Přečtěte si náš návod, jak o dotaci na tepelné čerpadlo správně zažádat.

Výhoda čerpadel: Bezobslužnost zařízení

Tepelná čerpadla narozdíl od kotlů na tuhá paliva představují velice nenáročný prostředek ohřevu. Po úvodní instalaci a nastavení fungují zcela samy a nepotřebují již vaši asistenci. Čerpadla jsou proto vhodná v podstatě pro každého – ať už jste nebo nejste technický typ, s obsluhou nebudete mít žádný problém.

Nevýhoda čerpadel: Hluk

Velice často zmiňovanou nevýhodou tepelných čerpadel je jejich hlučnost. Zde je však třeba zmínit dvě informace:

  • Hlučnost není u všech čerpadel stejná a zpravidla se v tomto ohledu vyplatí investovat do dražšího zařízení. Ta nejmodernější z nich například vyluzují hluk pouze o 35 dB (A), což představuje hlučnost zhruba o tikotu budíku.
  • Hlučnost se liší i v závislosti na principu čerpadla. U čerpadla vzduch/voda se výše hluku pohybuje okolo 40 dB, což je v podstatě zvuk, který vydává například myčka.
  • Hlučnost čerpadel lze snížit skrze odhlučňovací zařízení či akustické kryty. U čerpadel je díky nim možné snížit hlasitost o 8 až 12 dB.

Výhoda čerpadel: pozitivní vliv na životní prostředí

Jednoznačnou výhodou tepelných čerpadel je jejich ekologická udržitelnost, díky které se na ně vztahují i státní dotace. Přechod od kotle k tepelnému čerpadlu podle současných statistik snižuje produkci emisí CO2 až o 70 % na osobu. Stejné změny byste dosáhli, pokud byste se například na rok vzdali masa či obden nahradili jízdu autem za bicykl.
Čerpadla tedy představují jednoznačně ekologické řešení. V současné době, kdy se ekologie stává velice palčivým tématem, je potenciál tepelných čerpadel obrovský.

Čerpadla mají budoucnost

Už máte jasno, zda se vám čerpadlo vyplatí? Veškerá tepelná zařízení mají své výhody a nevýhody, ale pravdou je, že potenciál čerpadel je skutečně veliký. Navíc se stále pracuje na jejich dalším technologickém rozvoji a je tak pravděpodobné, že čerpadla před sebou mají ještě zářnou budoucnost.
Pokud si ale přece jen stále nejste jistí, zda a jaké čerpadlo zvolit, obraťte se na nás. Rádi s vámi vše probereme a případně pomůžeme s výběrem.

Napište nám a my vám připravíme cenovou nabídku na míru. Zcela bez závazků.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.Partneři

logo-toshiba logo-daikin logo-lg logo-niccons logo-aspen hitachi-logo