5 nejčastějších poruch klimatizace a co s nimi

Teplota venku začala rychle růst, zapnuli jste klimatizaci a narazili na problém? Ať už se jedná o nepříjemný hluk nebo klimatizace vůbec nechladí, v horkých dnech vám může taková porucha přinést nemalé trápení. Pojďme se společně kouknout na nejčastější závady a správný postup, díky kterým je odstraníte.

Teplota venku začala rychle růst, zapnuli jste klimatizaci a narazili na problém? Ať už se jedná o nepříjemný hluk nebo klimatizace vůbec nechladí, v horkých dnech vám může taková porucha přinést nemalé trápení. Pojďme se společně kouknout na nejčastější závady a správný postup, díky kterým je odstraníte.

Klimatizace nechladí nebo chladí málo

Vzduch z klimatizace fouká, ale chladivý efekt se nedostavil? Ze všeho nejdřív zkontrolujte nastavení klimatizace. Pokud nastavení sedí a problém přetrvává, může se jednat o únik chladiva. V takovém případě je potřeba klimatizaci co nejdříve vypnout a objednat si její servis, protože běh „na prázdno” klimatizaci ještě víc uškodí a následná oprava se prodraží. Pokud klimatizace chladí, ale ne tolik, jak by podle nastavení měla, jde pravděpodobně o zanesené filtry. Dočasně můžete zkusit klimatizaci profouknout tak, že ji na nějakou dobu pustíte na nejvyšší výkon. V dlouhodobé perspektivě se vám vyplatí pravidelné čištění filtrů klimatizace, v případě klimatizace v kancelářských prostorách se domluvte na čištění se správou budovy.

Pískání klimatizace

Za hlukem z klimatizace obvykle stojí spadlý řemen nebo rozbitý kompresor. Za poruchou kompresoru pak většinou jeho nedostatečné mazání, které způsobí zadření kompresoru – při stisku tlačítka se nespustí. Než ale zavoláte do servisu, zkuste klimatizaci pečlivě prohlédnout – někdy je důvod pískání zcela nevinný: do klimatizace spadlo cizí tělísko, které způsobuje drhnutí. Návštěvě servisního technika se naopak pravděpodobně nevyhnete, pokud je cizím tělískem v klimatizaci led. Ten může vznikat jako důsledek namrzání v klimatizaci kvůli zaneseným filtrům nebo kvůli unikající chladící látce.

Klimatizace vyhazuje pojistky

Problémy s pojistkami může způsobovat více různých příčin, v každém případě byste se ale měli obrátit na profesionální servis. I tady jde možná o závadu na kompresoru, respektive na rozběhovém kondenzátoru kompresoru. Velmi často je problém v kabelech klimatizace, především při prodření nebo propálení izolace kabelu. Pokud dojde k omezení funkce venkovního ventilátoru, jistič vypadne v důsledku růstu kompenzačního tlaku a příkonu. Může se ale také jednat přímo o poruchu jističe, případně o jistič se špatnou charakteristikou.

Zapáchání klimatizace

Pokud svoji klimatizaci pravidelně nečistíte, zápach vás dříve nebo později určitě dožene. Pokud totiž klimatizace běží, na jejím vnitřním výměníku vzniká vlhkost, ve které se množí nejrůznější bakterie a plísně. Klimatizace bude zapáchat i v případě chybějícího sifonu nebo vyschnutí vody v sifonu. V druhém případě můžete vodu dolít, případně zkusit nechat běžet zapnuté chlazení. Pokud po hodině zápach stále bude přetrvávat, obraťte se na servis.

Z klimatizace teče voda

Nejčastějším důvodem vody tekoucí z vnitřní jednotky klimatizace je špatný spád kondenzačního potrubí, tedy špatná montáž klimatizace. Příčinou ale může být i ucpaná hadička kondenzátoru nebo zanesený plováček čerpadla. V prvním případě můžete zažádat o reklamaci montáže, v dalších případech budete muset zavolat servis. Chcete klimatizaci vyměnit nebo si ji pořídit zcela nově a hledáte spolehlivého partnera? Obraťte se na M-klima, rádi vás provedeme celým výběrem klimatizace, montáží a servisem a vším, co budete potřebovat.

Napište nám a my vám připravíme cenovou nabídku na míru. Zcela bez závazků.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.



Partneři

logo-toshiba logo-daikin logo-lg logo-niccons logo-aspen hitachi-logo